نقش موافقت‌نامه‌های کلان تجارت منطقه‌ای در حل چالش‌ها و تحول در حقوق بین‌المللی سرمایه‌گذاری

از مهمترین وظایف یک مؤسسه حقوقی آگاه‌سازی اقشار جامعه از هر طیف است. به همین منظور است که وبسایت تخصصی مؤسسه حقوقی بهنیایی همواره مهمترین و پرکاربردترین مقالات علم حقوق در حوزه های مختلف را منتشر می‌کند. مقاله‌ای که هم اکنون مطالعه می‌فرمایید در حوزه موافقت نامه های کلان و با عنوان " نقش موافقت نامه های کلان تجارت منطقه‌ای در حل چالش‌ها و تحول در حقوق بین‌المللی سرمایه‌گذاری" نگارش شده است.

نقش موافقت‌نامه‌های کلان تجارت منطقه‌ای در حل چالش‌ها و تحول در حقوق بین‌المللی سرمایه‌گذاری

نقش موافقت نامه‌های کلان تجارت منطقه‌ای در حل چالش‌ها و تحول در حقوق بین‌المللی سرمایه‌گذاری[1]

در طول دو دهة اخیر، حقوق بین‌الملل سرمایه‌گذاری مدرن آماج شدیدترین حملات نسبت به دو منبع آن یعنی معاهدات سرمایه‌گذاری و رویة قَضایی منبعث از معاهدات بوده است؛ حملاتی که بعضاً ماهیت وجودی رژیم حقوق بین‌الملل سرمایه‌گذاری را نیز به چالش کشیده‌اند. به موازات این موضوع، به‌دلیل همبستگی فزاینده میان تجارت و سرمایه‌گذاری در تجارت سدة بیست‌ویکم و ضرورت وجود مقررات همبسته‌ساز، از حدود یک دهة اخیر گرایش به‌سوی انعقاد «موافقت نامه های کلان تجارت منطقه‌‌ای» در راستای ایجاد سیستمی یکپارچه در خصوص مقررات تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی افزایش چشم‌گیری یافته است.

پژوهش حاضر ضمن بررسی اختصار مبانی گرایش دولت‌ها به ایجاد نمونه‌های کلان از موافقت‌نامه‌های تجارت منطقه‌ای و همچنین چالش‌هایی که این موافقت‌نامه‌ها در راستای حصول به این همبسته‌سازی در حوزة مقرره‌گذاری سرمایه‌گذاری با آن مواجه خواهند بود، با تحلیل مقررات موجود در موافقت‌نامه‌‌های کلان به ‌آثار بالقوة این موافقت‌نامه‌‌ها در جهت حل چالش‌های مطرح در حوزة حقوق بین‌‌الملل سرمایه‌گذاری می‌پردازد. این پژوهش بر این باور است که موافقت‌نامه‌های کلان تجارت منطقه‌ای نه‌تنها قادر به حل چالش‌های مطرح‌شده از طریق ارائة نمونه‌هایی متعادل از معاهدات سرمایه‌گذاری هستند، بلکه ایجاد این موافقت‌نامه‌ها با مقرراتی متعادل و ویژگی‌های ساختاری کلان می‌تواند زمینة تحولی تثبیت‌کننده در منابع مختلف رژیم حقوق بین‌الملل سرمایه‌گذاری را فراهم آورد.

 

واژگان کلیدی تحقیق

واژگان کلیدی این تحقیق عبارتند از:

تجارت منطقه‌ای، حقوق بین‌الملل، سرمایه‌گذاری، داوری سرمایه‌گذاری، مشروعیت موافقت نامه های کلان، همبسته‌سازی.

 

موافقت نامه های کلان تجارت منطقه‌ای ارائه‌دهندة نوعی متعادل از موافقت‌نامه‌های سرمایه‌گذاری

موافقت نامه های کلان تجارت منطقه‌ای از یک‌سو با برطرف کردن ایرادات مقررات ماهوی از طریق شفاف‌سازی دامنة تعریفی هریک از استانداردهای رفتای دولت‌ها و همچنین محدودسازی استانداردهای حمایتی برای سرمایه‌گذاران و از سوی دیگر با پیش‌بینی نهادهای کنترل‌کنندة جریان داوری سرمایه‌گذاری در راستای پاسخ به ایراد مربوط به نامتقارن بودن سیستم حقوق بین‌الملل سرمایه‌گذاری ارائه‌دهندة نوعی متعادل از موافقت‌نامه‌های سرمایه‌گذاری هستند.

 

تأثیر موافقت نامه های کلان تجارت منطقه‌ای

تأثیر تعدیل‌کنندگی این موافقت‌نامه‌ها را نباید صرفاً محدود و به سود کشورهای عضو این موافقت‌نامه‌ها دانست، چراکه این موافقت‌نامه‌ها با توجه به:

1. ویژگی‌های ساختاری ازجمله تعداد زیاد اعضاء،

2. پوشش سطحی وسیع از میزان سرمایه‌گذاری و تجارت

3. وجود منطق مقرره‌ای مشابه در نمونه‌های مختلف این موافقت‌نامه‌ها

از سه طریق می‌توانند بر منابع حقوق بین‌الملل سرمایه‌گذاری به‌صورت عام تأثیر بگذارند و به‌‌تبع کشورهای ثالث را نیز متأثر سازند.

 

نخست

ایجاد موافقت‌نامه‌های چندجانبة تعدیل‌شده می‌توانند هم‌زمان عنصری مادی و معنوی برای ایجاد عرف بین‌المللی در حوزة سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم آورند؛

دوم

آرای صادره و تفاسیر یک‌دست و منسجم ارائه‌‌شده براساس مقررات ماهوی و سازوکارهای شکلی اصلاح‌شده می‌تواند به ایجاد «رویة قضایی» منسجمی منتهی شود؛

سوم 

همانطور که موارد مشابه نشان داده است‌، محتمل است که ادبیات و نحوة انعقاد مقررات و ساختارهای مورد استفاده در این موافقت‌نامه‌ها توسط دیگر کشورها به‌صورت الگوی معاهده‌ای دنبال شود.


[1]. نوری یوشانلویی، جعفر، دانشیار گروه حقوق خصوصی و اسلامی دانشکدة حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران‌؛ صالحی، میثم، کارشناسی ارشد حقوق داوری معاهده‌ای سرمایه‌گذاری، دانشگاه اوپسالا، سوئد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش