مدل‌سازی اخلاقی نظم عمومی در ملی کردن اموال سرمایه‌گذاری خارجی

مدل‌سازی اخلاقی نظم عمومی در ملی کردن اموال سرمایه‌گذاری خارجی[1]

 

در هر جامعه‌ای ارزش‌ها، منافع جمعی و مصالح ملی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. نظام‌های حقوقی ملی در قالب مفهوم نظم عمومی در ملی کردن اموال سرمایه‌گذاری از این ارزش‌ها و مصالح عالی دربرابر منافع و آزادی‌های فردی حمایت می‌کند. از این‌رو این تحقیق با هدف ارائه مدل اخلاقی نمظم عمومی در ملی کردن اموال سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است.

پژوهش حاضر آمیخته و با استفاده از دو رویکرد کمی و کیفی انجام گرفت در مرحله کیفی از میان اساتید رشته حقوق، مدیران درگیر در امر سرمایه‌گذاری خارجی و سرمایه‌گذاران خارجی تعداد 31 نفر به روش نمونه‌گیری گلوله برفی انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌ها از مصاحبه باز و نیمه‌ساختاریافته استفاده شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از رویکرد استراوس و کوربین در سه مرحله کدگذاری باز، محوری و گزینشی و تکنیک دلفی انجام گرفت. در مرحله کمی، جامعه ‌آماری، سازمان‌های دولتی و غیر دولتی ایران درنظر گرفته شد که با استفاده از نمونه‌گیری خوشه‌ای تعداد 382 نفر به‌‌‌عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌ها در این مرحله از پرسش‌نامه‌ استفاده شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از تحلیل خوشه سلسله‌مراتبی و فاصله اقلیدسی در نرم‌افزار SPSS و GAMZ انجام گرفت.

چهار بعد فردی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در قالب 12 زیر مؤلفه شناسایی گردید. یافته‌ها نشان داد، عامل اجتماعی دارای 02/0، عامل سیاسی دارای 03/0 و عامل اقتصادی دارای 04/0 شکاف عملکردی است.

نتایج نشان داد بیشترین شکاف در بعد اقتصادی اخلاق است و برای اثربخشی بیشتر مدل باید وزن آن افزایش یابد.

 

نتایج نشان داد بیشترین شکاف در بعد اقتصادی اخلاق است و برای افزایش اثربخشی مدل پژوهش باید وزن آن افزایش یابد. این افزایش در اهتمام به واجبات مالی، پرداخت حقوق اجتماعی، عدالت در دستیابی به منابع و احترام به مالکیت متجلی می‌شود. اعتقاد بر این است که بعد اقتصادی اخلاق بسیار مهم‌‌تر از سایر ابعاد است و می‌تواند زیرساخت‌های توسعه‌ای یک کشور را بیشتر از قبل تقویت نماید (13 و 22). در واقع هراندازه سرمایه گذاران خارجی میل بیشتری به سرمایه‌گذاری داشته باشند به همان اندازه اقدامات توسعه‌ای افزایش می‌یابد. از این منظر داشتن قوانین اخلاقی و خصوصاً، اعمال اخلاقی‌تر آن که بتواند از نظر اقتصادی مبانی اخلاقی نظم و نفع عمومی مندرج در ملی کردن اموال سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم نماید اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

 

[1]. حسین‌زاده، دکتر جواد؛ رستم‌زاده، امین، گروه حقوق خصوصی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه علم و فرهنگ، تهران، ایران.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش