قواعد حاکم بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در مناطق ‌آزاد تجاری

قواعد حاکم بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در مناطق ‌آزاد تجاری[1]

در این مقاله قواعد حاکم بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در مناطق آزاد ایران بررسی شده است. این قواعد درخصوص تشریفات ورود سرمایه‌گذار، استثناهای سرمایه‌گذاری خارجی، محدودیت‌ها و الزامات مربوط به سرمایه‌گذار خارجی است. پس از بررسی تطبیقی در برخی کشورهای پیشرو در جذب سرمایه‌گذار خارجی و با مطالعة مقایسه‌ای با «قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی» (FIPPA) به این نتیجه رسیده‌ایم که قواعد حاکم بر ورود سرمایه‌گذار خارجی نقش بسیار زیادی در انگیزه و تصمیم سرمایه‌گذار دارد و به‌عنوان یکی از عوامل مهم و تعیین‌کنندة حقوقی در جذب سرمایه‌گذار خارجی در مناطق آزاد شمرده می‌شود. جایگزین کردن سیستم تأیید و تصدیق به‌وسیلة سیستم اعلام و اطلاع، محدود کردن بخش‌های استثنایی از سرمایه‌گذاری خارجی، تعدیل ممنوعیت در تملک اموال غیرمنقول، حذف محدودیت در تملک سهام و کاهش الزامات اجرایی برای سرمایه‌گذار خارجی ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند فضای سرمایه‌گذاری مناطق آزاد ایران را برای سرمایه‌گذاران خارجی جذاب‌تر کند.

 

کلیدواژگان: الزامات سرمایه‌گذار، تشریفات ورود سرمایه‌گذار، تملک اموال غیرمنقول، تملک سهام سرمایه‌گذاری خارجی، فیپا، مناطق ‌آزاد.

 

قواعد حاکم بر سرمایه‌گذار مستقیم خارجی نخستین مواردی است که سرمایه‌گذار خارجی با آن روبه‌رو می‌شود. بنابراین، تشریفات، ممنوعیت‌ها، محدودیت‌ها و الزامات، از مهم‌ترین عواملی است که در تصمیم سرمایه‌گذار خارجی نقش بسزایی دارد. این موضوع به‌ویژه در مناطق آزاد که یکی از اهداف اصلی ایجاد آن‌ها جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است از اهمیت بیشتر برخوردار است. البته در برخی موارد وجود بعضی محدودیت‌ها معقول و منطقی به‌نظر می‌رسد و نسخة مشابه آن تقریباً در تمامی کشورها یافت می‌شود.

با بررسی قواعد و مقررات حاکم بر ورود سرمایه گذار خارجی به مناطق آزاد درمی‌یابیم که برخی از این مقررات هماهنگی لازم را با اهداف این مناطق ندارند و نه‌تنها سرمایه‌گذاری خارجی را تشویق نمی‌کنند، بلکه به‌عنوان یک عامل بازدارندة سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند (مرکز پژوهش‌های مجلس، 1390 و 1395). نگارندگان این پژوهش در راستای جذاب‌تر شدن فضای کلی مناطق آزاد برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی پیشنهاد می‌نمایند در این مناطق:

· تا حد امکان از تشریفات ورود کاسته شود و به‌نحوی که این سیستم به‌تدریج به سیستم اعلام و اطلاع نزدیک گردد. اولین گام در این راه یک‌مرحله‌ای کردن و ادغام مجوز سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری است.

· محدودیت تملک اموال غیرمنقول از سرمایه‌گذاران در این مناطق مورد بازنگری قرار گرفته، حتی‌‌الامکان تعدیل شود.

· محدودیت ناشی از اعمال افراطی اصل 81 قانون اساسی در مورد تملک سهام و تشکیل شرکت از طرف سرمایه‌گذاران خارجی در این مناطق تعدیل شود و امکان تشکیل شرکت با تابعیت ایرانی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی در مقرارت مربوط به سرمایه‌گذاری در مناطق ‌آزاد تصریح گردد.

 

[1]. افتخار جهرمی، گودرز، استاد دانشکدة حقوق، دانشگاه شهید بهشتی؛ رضوانی، ابراهیم، دانش‌آموختة  دکتری حقوق خصوصی دانشگاه بهشتی.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش