قرارداد داور

قرارداد داور[1]

 

امروزه داوری چهارچوب مؤثر حل‌وفصل اختلافات تجاری بین‌الملی است. بیشترین موضوعات مربوط به جریان داوری بین‌ المللی به جایگاه، حقوق و تعهدات متقابل طرفین اختلاف و داور اختصاص دارد. موافقت‌نامة داوری به‌عنوان بنیان حقوق رسیدگی داوری، تنها موجد رابطة حقوقی بین طرفین اختلاف است.

به‌طور معمول رابطة حقوقی داور با طرفین اختلاف که مؤثر در حقوق و تعهدات متقابل ‌آنان است‌، در موافقت‌نامة داوری کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اعتبار و جایگاه داور به وی اختیار می‌دهد که راجع به حقوق و تعهدات خود با طرفین اختلاف توافق کرده و آن‌جا که انتظارات طرفین اختلافات جریان داوری را به مخاطره می‌اندازد، در برابر خواسته‌های نامعقول طرفین اختلاف ایستادگی نماید و حقوق و تعهدات خود و آنان را تحت چهارچوب قراردادی نظم بخشید. بهترین قالبی که در حقوق بعضی از کشورها پذیرفته شده است، تنظیم قرارداد جداگانه‌ای تحت عنوان «قرارداد داور» است. مفاد این قرارداد دربرگیرندة شاخص‌ترین حقوق و تعهدات طرفین اختلاف و داوری است که تأثیر درخوری نسبت به موقعیت و جایگاه آنان دارد.

 

واژگان کلیدی: داوری، داور، قرارداد داور، موافقت‌نامه‌ داوری، قرارنامة داوری.

 

مهم‌ترین دغدغة طرفین اختلاف و داور صدور رأی دقیق‌، مستدل و اجراشدنی است. مقوله‌ای که نهاد داوری توسعة خود را درگرو آن می‌داند. موافقت‌نامة داوری مخلوق ارادة طرفین و تمام خواسته‌ها و مقاصد طرفین در آن درج می‌شود که باید توسط داور برآورده شود. اما انتظارات نامعقول آنان از داور ممکن است منتهی به صدورآرایی شود که در مرحلة بازبینی و کنترل داد‌گاه ملی چه هنگام طرح دعوی ابطال آن و چه در هنگام شناسایی و اجرای آن شکننده به‌نظر ‌آید. قرارداد داور که به‌عنوان یک قرارداد خاص توسط بعضی از نظام‌های حقوقی به رسمیت شناخته شده است، ابزاری است که می‌تواند خواسته‌های نامعقول طرفین اختلاف را تعدیل نموده و تحت نظم حقوقی خاص درآ‌ورد. قرارنامة داوری و موافقت‌نامة داوری متمایز از این قرارداد است. قرارداد داور هم در داوری موردی و هم در داوری سازمانی کار برد دارد. در این قرارداد توافقاتی راجع به آیین داوری، قانون حاکم، مصونیت داور و شفافیت جریان داوری انجام می‌شود و بین خواسته‌های طرفین و تعهدات داور هماهنگی و سازگاری به‌وجود می‌آید و داور روند رسیدگی را به‌صورت معقول و منسجم هدایت می‌کند. از آن‌جایی که در داوری اعتبار و جایگاه داور از اهمیت بسزایی برخوردار است، طرفین نمی‌توانند کیفیت و آیین داوری را به هر نحوی که خود تشخیص می‌دهند، بر داور تحمیل کنند. با تنظیم قرارداد داور انتظارات و حقوق و تعهدات متقابل طرفین اختلاف از یک‌سو و داور از سوی دیگر در قالب و چهارچوبی خاص منعقد می‌گردد. قرارداد داور برآورندة انتظارات طرفین اختلاف از داور در صدور رأی مستدل و اجراشدنی است. این قرارداد در بهترین شکل تضمین‌کنندة توسعة نهاد داوری در درازمدت می‌باشد.

 


[1]. خاکپور، احد، دکتری حقوق خصوصی دانشکدة حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات تهران)؛ اسکینی، ربیعا، استاد پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای تهران (نویسنده مسئول)؛ علی بهمنی، محمدعلی، استادیار گروه حقوق تجار ت بین‌الملل دانشکدة حقوق دانشگاه شهید بهشتی.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش