استانداردهای بررسی رفتار دولت میزبان در داوری‌های حقوق سرمایه‌گذاری

استانداردهای بررسی رفتار دولت میزبان در داوری‌های حقوق سرمایه‌گذاری[1]

 

در دعاوی سرمایه‌گذاری تکلیف اصلی داور بین‌المللی بررسی این موضوع است که تعهد میزان سرمایه‌ چه بوده و این‌که ‌آیا این تعهد نقض شده است یا خیر. تکالیف دول میزبان معمولاً در عبارات و استانداردهای کلی بیان می‌شوند و این امر انجام رسیدگی و تصمیم داوری جهت نتیجه‌گیری را مشکل می‌سازد. در این مسیر‌، روشی که داوریت برای ارزیابی اقدامات دولت میزبان در بررسی نقض یا عدم نقض تعهد به‌کار می‌گیرد تا حد بسیاری متأ‌ثر از روش‌هایی است که در سایر دعاوی حقوقی به‌کار گرفته می‌شوند. این مقاله با رویکردی تحلیلی و توصیفی قصد دارد کارآمدی روش‌های ارزیابی رفتار در سایر دعاوی حقوقی را مورد توجه قرار داده و کارایی ‌آن‌ها را در استفاده در دعاوی سرمایه‌گذاری را ارزیابی نماید. باتوجه به ‌آن‌که اقدام دولت میزبان به‌عنوان یک حاکمیت مستقل دربرابر یک شخص خصوصی خارجی موضوع دعوی و تصمیم داوری بین‌المللی است، مقاله حاضر در نتیجه‌گیری نهایی‌، نظام حقوقی سرمایه‌گذاری و داوری‌های مر بوطه را دارای اقتضائاتی می‌شناسد که ‌آن را نیازمند یک روش نظارتی خاص و با اعمال استانداردهای نظارتی مشخص می‌سازد.

 

واژگان کلیدی: سرمایه‌گذاری بین‌المللی، داوری سرمایه‌گذاری، استانداردهای نظارتی، رفتار دولت میزبان، منافع عمومی.

 

در نتیجه طر ح حجم عظیمی از پرونده‌های سرمایه‌گذاری علیه کشورهای در حال توسعه توسط سرمایه‌گذاران و محکوم شدن آن‌ها به پرداخت مبالغ عظیمی به‌عنوان خسارت‌، بسیاری از این کشورها شر وع به زیر سؤال بردن و انتقاد از سیاست حمایت از سرمایه‌‌گذاری خود کردند. این رویکرد محدود به کشورهای در حال توسعه ‌آمریکای لاتین که سابقه‌ای از شرط کالوو دارند، نمانده و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که در معرض ‌آراء صادره از دیوان‌های داوری سرمایه‌گذاری قرار گرفته‌اند نیز به جرگه این مخالفین پیوسته‌اند. رویکرد تهاجمی و مداخله‌گر دیوان‌های داوری در کنار میزان بالای خسارات مورد حکم منجر به کاهش رغبت نسبت به نظام سرمایه‌گذاری خارجی در این کشورها شده است.

یکی از دلایل اصلی این وضعیت نبود یک نظام هماهنگ، منسجم و سازگار در رابطه با استانداردهای بازنگری اقدام کشور میزبان است که براساس آن بتوانیم تعادلی را میان منافع تقنینی کشور میزبان و انتظارات مشروع سرمایه‌گذار ایجاد نماییم. در موافقت‌نامه‌‌ها و معاهدات مرتبط با سرمایه‌گذاری خارجی، مقرره خاصی در ارتباط با قواعد نحوه عمل داوران در ارزیابی اقدامات کشورت میزبان دیده نمی‌شود. همان‌طور که در این مقاله مورد اشاره قرار گرفت‌، این خلأ موجب می‌شود تا داوران در رابطه با اتخاذ روش‌های ارزیابی از صلاح‌دید وسیعی برخوردار باشند. در این میان، جبران خسارت نتیجه و غایت داوری در سرمایه‌گذاری خارجی نیست. بلکه قسمتی از تعهد دولت میزبان در تعهد خود به حمایت از سرمایه‌گذار خارجی است. برای دست‌یابی به یک سازوکار متعادل‌، باید توجه داشت که نظام حقوقی سرمایه‌گذاری و داوری‌های اقتضائاتی دارد که آن را نیازمند یک روش نظارتی خاص و با اعمال استانداردهای نظارتی مشخص می‌سازد.

 

[1]. پیری، مهدی، استادیار حقوق عمومی و بین‌الملل دانشگاه تهران؛ عرفان منش، محمدحسین‌، دکتری حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی (نویسنده مسئول)؛ طباطبائی‌نژاد، سیّد محمّد، دانشیار حقوق خصوصی و اسلامی دانشگاه تهران.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش