نقش مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سیاست تأمین مالی (IOS)

نقش مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سیاست تأمین مالی (IOS) [1]

 

در این مقاله با استفاده از 10125 داده استخراج‌شده از 225 شرکت با ماهیت غیرمالی و ارزش ویژه غیر منفی که طی سال‌های 1390 تا 1394 در تابلوی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، فعال بودند، شواهدی از تئوری قراردادها در رابطه با تأثیر مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری روی سیاست‌‌های تأمین مالی شرکت‌ها ارائه شده است. در این مطالعه برای دست‌یابی به نتایج قابل اعتماد و اجتناب از پیامدهای دوره‌های محدود زمانی، از رگرسیون داده‌های ادغام شده به‌عنوان مدل آماری استفاده شده است. برای کمی کردن مفهوم مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اختیارات واقعی مربوط به آن‌ها از نسبت ارزش بازاری به دفتر دارایی‌ها، نسبت ارزش بازاری به دفتری سهام، معکوس نسبت به قیمت عایدات و معیار استخراج شده از تحلیل عاملی استفاده شده است. سیاست تأمین مالی نیز با استفاده از نسبت ارزش بازاری بدهی‌ها به حقوق صاحبان سهام استخراج شد. نتایج نشان می‌دهند که پس از کنترل تأثیرات اندازه شرکت‌ها و نیز قابلیت سودآوری آن‌ها، رابطه معکوس معناداری بین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و رشد و استفاده از بدهی در ساختار سرمایه شرکت‌های مورد بررسی وجود دارد. نتایج به‌دست آمده با تبیین‌‌های تئوریک که در تئوری مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و قراردادها فی‌مابین ذی‌نفعان در شرکت‌ها مطرح شده است سازگار می‌باشند.

 

واژه‌های کلیدی: مدیریت مالی، تئوری مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری، تئوری انعقاد قراردادها، اختیاری واقعی، سیاست تأ‌مین مالی.

 

مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها مشابه اختیاراتی واقعی برای سرمایه‌گذاری‌های بصیرتی ‌آتی می‌باشند و لزوماً تبدیل به سرمایه‌گذاری و دارایی نمی‌شوند. وجود این اختیارات منجر به افزایش ارزش بازار شرکت می‌شود، افزایش ارزشی که فراتر از ارزش ایجاد شده به خاطر دارایی‌های موجود می‌باشد. وجود این اختیارات در قالب IOS سیاست‌های مالی جاری شرکت‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نتایج تجربی به‌دست آمده، فرض اصلی تحقیق را حمایت می‌کنند، در تمامی مدل‌های مورد استفاده، نتایج نشان می‌دهند که شرکت‌های دارای فرصت‌های رشد بالاتر، نسبت اهرمی ‌بازاری پایین‌تری داشته‌اند. همان‌طور که اشاره شد تئوری‌هایی که ممکن است رابطه بین IOS و سیاست‌های مالی شرکت را تبیین کند عبارتند از مباحث مالیاتي، تئوری‌ هشداردهنده‌ و مباحث مربط به بستن قراردادها. اثر مالیاتی یک رابطه منفی بین IOS و بدهی را لازم می‌کند اما تردید داریم که رابطه منفی به‌دست آمده یک اثر مالیاتی باشد، چراکه با ‌آشنایی که از بازار سرمایه ایران داریم و نیز ماهیت مشابه شرکت‌ها از نظر مواجه بودن با وضع مالیات‌ها، و نیز این‌که در ایران نرخ مالیات شرکت‌ها پایین‌تر از کشورهای توسعه‌یافته است و همچنین عدم وجود سیستمی تهاجمی (فزاینده)، باور داریم که مالیات یک عامل تبیین‌کننده نمی‌باشد. تئوری هشداردهنده نیز نمی‌تواند تبیین‌کننده این رابطه باشد، چراکه اساساً این تئوری رابطه مستقیمی را بین IOS و سیاست تأمین مالی اهرمی پیش‌بینی می‌کند.

رابطه به دست آمده را عمدتاً براساس رویکرد قراردادها توجیه می‌کنیم. براساس رویکرد قراردادها، شرکت‌هایی که فرصت‌های سرمایه‌گذاری و رشد بالاتری دارند، بنا به دو دلیل، احتمال کمتری وجود دارد که بدهی منتشر کنند. اولاً شرکت‌ها عموماً فقط تا حدی قرض می‌گیرند که بتوانند توسط دارایی‌های موجود حمایت شود یعنی این‌که با ثابت درنظر گرفتن سایر عوامل، هرچه دارایی‌های موجود کمتر باشد اهرم مالی کمتر خواهد بود. این تبیین تئوریک، دلیلی آشکار برای رابطه به‌دست آمده در مورد شرکت‌های فعال در بازار سرمایه ایران باشد. دوم، از آن‌جایی که مجموعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری اختیارهایی واقعی برای سرمایه‌گذاری‌های آتی می‌باشند، هرچه فرصت‌ها برای رشد بیشتر باشد، شرکت‌ها برای این‌که به صاحبان سهام بازده بیشتری برسانند، تلاش می‌کنند که از ظرفیت خود در استفاده از بدهی‌ها به‌طور کامل استفاده نکنند. چراکه تأمین مالی برای این فرصت‌ها از طریق حقوق صاحبان سهام معمولاً هزینه‌های سرمایه بیشتری ر ا برای شرکت‌ به همراه خواهد داشت.

 


[1]. قلی‌پور خانقاه، مهدی، دکتری مدیریت مالی‌، دانشگاه تهران، ایران؛ رامتین‌نیا، شاهین، دانشجوی دکتری مالی گرایش مهندسی مالی، دانشکده مدیریت، دانشگاه تهرانه (نویسنده مسئول).

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش