چالش‌های حقوقی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در تولید و ساخت دارو

چالش‌های حقوقی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در تولید و ساخت دارو[1]

 

باتوجه به مزیت‌های ایران برای تولید و ساخت دارو و ظرفیت‌های منطقه، سرمایه‌گذاری خارجی در این حوزه راهکاری برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در زمینة حمایت‌ همه‌جانبه و هدف‌مند از صادرات کالا و خدمات است.

در مطالعة حاضر، برای اولین بار از طریق سه مرحلة گرد‌آوری احکام قانونی، تنقیح قوانین و مقررات برای شناخت احکام معتبر از نامعتبر و بررسی و تحیل احکام معتبر در حوز‌ة سرمایه‌گذاری خارجی در تولید و ساخت دارو، مجوزها و مراحلی که سرمایه گذار خارجی مستلزم اخذ یا طی کردن آن است، استخراج شد تا ضمن احصاء، آثار آن‌ها بر تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی تحلیل شود.

برای سرمایه‌گذاری در تولید و ساخت دارو، علاوه بر مجوزها و ترتیبات عام سرمایه‌گذاری خارجی مقرر در قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی، اخذ مجوزهای خاص که در قوانین و مقررات مختلف پراکنده هستند، ضروری نمی‌‌نماید. بنابراین پراکندگی قوانین و تعدد مجوزها و مراحل‌، جذب سرمایه خارجی را دشوار می‌کند. در چنین شرایطی، تکلیف به انتشار مجوزهای کسب‌وکار و محدود شدن مجوزها به موارد منتشر شده مندرج در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی نتوانسته اثربخشی لازم را داشته باشد.

برای حذف مراحل، مجوزها و مراجع صدور مجوز غیرضروری و همچنین، کاهش بار قوانین و مقررات پراکنده، راه‌کارهایی مانند الکتر ونیکی کردن فر‌آیند صدور مجوزها، تنقیح و تدوین قانون جامع سلامت و اجرای دقیق مادة 7 قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 و مواد 6 و 7 قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد.

 

گل‌واژگان: صنایع دارویی، سیاست‌های سلامت، سرمایه‌گذاری، جنبه‌های حقوقی، رویه‌های غیر ضروری.

 

با توجه به منابع قانونی و مقرراتی مختلفی که پیش از این بررسی شد، برای اولین بار مجوزهای لازم برای سرمایه‌گذاری خارجی و مراجع صادرکنندة این آن‌ها گردآوری شدند. چهار وزارت‌خانه در امر صدور مجوزهای دارویی دخالت دارند و سرمایه‌گذار خارجی با مرا جعه به این دستگاه‌های اجرایی، باید 7 مجوز مختلف را اخذ نماید. این مجوزها گاه خود نیازمند تهیة مدارک، مجوزها و پرداخت هزینه‌های جداگانه هستند که در نظر گرفتن این فرآیند پیچیده و زمان‌بر، آن‌چه در بند قبل درمورد دشواری سرمایه‌گذاری خارجی در حوزة تولید و ساخت دارو در ایران بیان شده بود را تأیید می‌کند.

 

سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در حوزة ساخت و تولید دارو که در موارد متعدد مورد تأکید سیاست‌های کلی نظام قرا گرفته، می‌تواند راه‌کاری مؤثر برای تأمین منابع مالی پایدار در بخش سلامت مذکور در بند 10 سیاست‌های کلی سلامت باشد. اما قوانین و مقررات حاکم بر سرمایه‌گذاری در تولید و ساخت دارو، پراکنده هستند و مراحل و شرایط متعددی را بر سرمایه‌گذار تحمیل می‌نمایند. بررسی این احکام قانونی و مقرراتی پراکنده نشان می‌دهد که برای نیل به سیاست‌های کلی نظام در حوزه سرمایه‌گذاری، اصلاح محیط مقرراتی حاکم بر تولید و ساخت دارو با هدف حذف مراحل و مجوزهای غیرضروری‌، انسجام و یکپارچه کردن قوانین و مقررات مربوط و اطلاع‌رسانی دقیق از مراحل و مجوزها به سرمایه‌گذاران ضرورت دارد.

 


[1]. موهبتی زهان، طاهر، دانشجوی دکتری حقوق عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی؛ برزگر، عبدالرضا‌، عضو هیأت‌علمی دانشگاه ‌آزاد اسلامی واحد میبد‌، دکترای حقوق عمومی؛ نجفی‌خواه، محسن، رئیس مرکز علمی تحقیقات حقوق سلا مت، دکترای حقوق عمومی.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش