بررسی تأثیرگذاری تحریم اقتصادی و سایر عوامل بر جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای عضو اوپک

بررسی تأثیرگذاری تحریم اقتصادی و سایر عوامل بر جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای عضو اوپک[1]

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یکی از مجاری مهم تأمین مالی (سرمایه) در سطح بین‌المللی محسوب می شود. ورود سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی علاوه بر جبران کمبود سرمایه، موجب انتقال فناوری، ورود سرمایه انسانی متخصص، مدیریت و دانش می‌شود. لذا به‌منظور تحقق رشد اقتصادی مستمر و باثبات ضروری است که به‌صورت علمی، عوامل مؤثر بر ورود سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شناسایی شود. هدف از این مطالعه بررسی تأثیرگذاری عوامل اقتصادای، طبیعی، سیاسی و حقوقی بر جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای عضو اوپک برای دوره زمانی 2013-2004 می‌باشد. این پژوهش با استفاده از روش حداقل مربعات تعمیم‌یافته (EGLS) در قالب الگوی داده‌های تلفیقی انجام شده است. نتایج بیانگر آن است که اندازه بازار‌، درجه باز بودن اقتصاد‌، سلامت جامعه‌، ذخایر نفتی و حاکمیت قانون اثر مثبت ومعناداری بر جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دارد و تحریم اقتصادی عامل مهمی در کاهش جذب سرمایه خارجی بوده است.

 

کلیدواژه‌ها: سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، اوپک، تحریم اقتصادی،‌ سلامت جامعه‌، روش حداقل مربعات تعمیم‌یافته، الگوی داده‌های تلفیقی.

 

باتوجه به این‌که سرمایه‌گذاری مستقمی خارجی نقش مهمی در رفع شکاف پس‌‌انداز سرمایه‌گذاری، انتقال تکنولوژی، دانش فنی و تکنیک‌های جدید مدیریتی و به‌طور کلی در توسعه و رشد اقتصادی ایفا می‌‌کند، در میان کشورهای جهان رقابت شدیدی برای جذب آن وجود دارد. بنابراین، هر کشور با توجه به موقعیت‌ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خود تلاش می‌کند که راه‌های جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را شناسایی و موانع و مشکلات آن را برطرف نماید. عوامل تعیین‌کننده سرمایه‌ گذاری مستقیم خارجی متعدد است، می‌توان گفت که جذب آن به کل عوامل اقتصادی و در مجموع به کل سیستم و ساختارهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وابسته می‌باشد، اما در هر کشور تعدادی از این عوامل نقش اصلی را در جذب آن به‌عهده دارند و تعیین‌کننده اصلی تلقی می‌شوند.

هدف این تحقیق بررسی عوامل مؤثر بر سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای عضو اوپک بود. قلمروی زمانی این تحقیق سال‌های 2013-2004 و منبع اصلی داده‌های تحقیق اطلاعات آنکتاد و بانک‌ جهانی بوده‌اند‌، از مجموع 12 کشور عضو اوپک تعداد 8 کشور مورد مطالعه قرار گرفتند و دلیل انتخاب آن‌ها دسترسی به اطلاعات مورد نیاز تحقیق و همچنین ثبات نسبی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حاکم بر این کشورها بوده است.

در تحلیل مذکور با استفاده از روش برآورد داده‌های ترکیبی و تکنیک حداقل مربعات تعمیم‌یافته در چارچوب یک الگوی با اثرات ثابت به تخمین پارامترهای مؤثر بر سرمایه‌گذاری مستقمی خارجی پرداختیم. یافته‌های پژوهش به این نکته تأکید می‌کند که وجود منابع طبیعی، یکی از عناصر اصلی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌باشد که در مدل برآوردی دارای بیشترین تأثیرگذاری بوده است. در کنار این عامل، متغیلر حاکمیت قانون و سلامت نیز تأثیر قابل ملاحظه‌ای دارند. به این ترتیب می‌توان گفت در حالی که وجود منابع طبیعی می‌تواند از منظر تحقیقی انگیزه حرکت سرمایه‌گذاری خارجی باشد ولی حاکمیت قانون و سلا مت این انگیزه را تقویت می‌نماید.

 

1. حمایت‌های قانونی شفاف برای سرمایه‌های خارجی و احساس امنیت سرمایه‌گذاران خارجی.

2. خصوصی‌سازی و مشخص کردن حریم دولت و شرکت‌های خصوصی.

3. شفاف کردن قوانین و مقررات داخلی و ایجاد ثبات در قوانین مزبور و رفع ابهامات در این خصوص.

4. ایجاد ثبات نسبی در وضعیت اقتصادی کشور و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری.

5. گسترش نظام بانکی و اجازه فعالیت به بانک‌های تجاری خارجی و انطباق بانک‌های داخلی با استانداردهای جهانی.

6. تغییر رویکرد مناطق آزاد تجاری از وضع موجود به مناطق جهت جذب سرمایه‌های خارجی و

7. ایجاد سیاست‌هایی در جهت مقابله با تحریم‌های کشور و برون رفتن از این تحریم‌ها.

 


[1]. برزکار ، اسحاق، کارشناس ارشد، گروه اقتصاد، واحد اهواز، دانشگاه ‌آزاد اسلامی، اهواز، ایران؛ جرجرزاده، علیرضا‌، استادیار، گروه اقتصاد، واحد اهواز‌، دانشگاه آزاد اسلامی‌، اهواز، ایران.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش